RE'SEN EMEKLİLER DERNEĞİ BASIN AÇIKLAMASI 14 MART 2013

Darbe ve darbe sonrası dönemlerde Türk Silahlı Kuvvetlerinden çeşitli idari kararlarla ilişiği kesilen askerlerin bir kısım mağduriyeti 22 Mart 2011 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6191 sayılı Sözleşmeli Er ve Erbaş Kanunu ile 926 sayılı TSK Personel Kanununa eklenen geçici 32.madde ile giderilmişti.Ancak söz konusu yasadan sözde yargı yolu açık idari işlemlerle TSK’den ilişiği kesilen kararname mağdurları yararlanamamıştı.

Yasa kapsamı dışında bırakılan Kararname mağduru askerlere özlük haklarının iadesi için çalışmalar yürüten Re’sen Emekliler Derneği yayımladığı basın açıklamasında ;
“iki yılı aşkın bir süredir Kararname mağduru askerlere özlük haklarının iadesi için yaptığımız çalışmalarda haklı olduğumuz söylenmesine rağmen herhangi bir çalışmanın yapılmaması sabrımızı zorlamaktadır.

Yüksek Askeri Şura Kararları ile TSK’den ilişiği kesilenlere iade-i itibar yapan, özlük haklarını vererek onları aklayan siyasi irade, aynı gerekçelerle TSK’den ilişiği kesilen Kararname mağdurlarına ise sırtını dönmekte ve bu mağduriyetleri görmezden gelmektedir. Anayasaya bağlılık yemini ederek görev icra eden siyasiler, açıkça Anayasanın eşitlik ilkesini ihlal ederek meşruiyetlerine gölge düşürmektedir.

Yasama görevini yürüten TBMM’ni ve yürütmeden sorumlu Hükümeti Anayasal sorumluluklarını yerine getirmeye ve mağduriyetleri gidermeye davet ediyoruz. Aksi taktirde bu millet, sorumluluklarını yerine getirmeyenlere seçim sandığında gerekli cevabı verecektir.

Bugün bir kartopu büyüklüğünde olan bu sessiz çığlık, yarın daha da büyüyerek bir çığ haline gelecektir. Sayıları 3000 civarında olan Kararname mağdurları, aileleri ve yakın çevreleri ile birlikte 50.000 civarında bir kitleyi oluşturmaktadır. Kamuoyu şunu iyi bilmelidir ki; Suskunluğumuz sabrımızdandır, ancak sanılmasın ki bu sabır ebedidir. Haklı taleplerimiz karşılanmadığı ve mağduriyetimiz giderilmediği taktirde tüm sorumlular neticelerine katlanmak zorunda kalacaktır.”

SERVET KAHRAMANER
RE’SEN EMEKLİLER DERNEĞİ BŞK.

  
2422 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
SAAT
TAKVİM
DÖVİZ BİLGİLERİ
AlışSatış
Dolar13.614613.6691
Euro15.364615.4262
HAVA DURUMU