Ö N C E L İ K L E R..........BALIKESİR BULUŞMASINDA TEMAD GENEL BAŞKANIMIZIN SORUNLARLA İLGİLİ OLARAK KENDİSİNE YÖNELTİLEN DİNLEYİCİ SORULARINA VERDİĞİ CEVAPLARDA SÜREKLİ OLARAK RAKAMSAL BİR KRİTERDEN BAHSETMESİ SALONDAKİ İNSANLARIN KAFASINI KARIŞTIRDI.

SÜREKLİ OLARAK “137 ADET SORUN İÇİNDEN” DİYEREK SANKİ BU TOPLUMUN GERÇEKTEN DE BU KADAR SORUNU OLDUĞUNUN VE GENEL MERKEZİN TALEPLER VE ÇÖZÜM ESASLARINI İÇEREN ANA KİTAPÇIĞINDA DA BU KADAR SAYIDA SORUNU OLDUĞU İMAJI ALGILANDI.

TABİ Kİ GERÇEKTE BU TOPLUMUN BU KADAR SORUNU YOK. OLSA DA KİMSE ÇÖZMEZ VE CİDDİYE DE ALMAZ. KAFALARI KARIŞTIRAN İKİNCİ İFADE İSE SAYIN GENEL BAŞKANIN “BAZEN EMEKLİNİN AÇLIK SINIRINDA Kİ ÜCRET TALEBİNİN ÖN PLANA ÇIKABİLECEĞİ; BAZEN DE ÇALIŞANIN HUKUK SORUNUNUN BİRİNCİ SIRAYA ÇIKABİLECEĞİ, BUNU O GÜNKÜ KOŞUL VE KONJOKTÜRÜN BELİRLEYECEĞİNİ SORUNLARIN OYNAK OLDUĞUNU” AÇIKLAYAN YANLIŞ İFADESİ İDİ. 

BEN KENDİ ADIMA BU YAKLAŞIM VE TARZI HİÇ TUTMADIM. ÇÜNKÜ TEMAD ÖNCELİKLE TÜZÜK YASASI GEREĞİ EMEKLİ ASSUBAYLARIN HAYATİ ÖNCELİKLERİNİ İLK VE SÜREKLİ GÜNCEL SIRADA TUTMAK ZORUNDADIR. HER ZAMAN DA BU BİYOLOJİK GERÇEKLİK VURGUSUNU YAPTIM. AÇ İNSANIN NE HUKUKU, NE VATANI, NE ORDUSU, NE BAYRAĞI NE DE TEMAD I OLUR. ÖNCE BU MADDEYİ VE BU MADDEDE Kİ SINIRDA YAŞAYAN YOKSUL İNSANLARI SORUNLARIN EN BAŞINA OTURTACAK VE GÜNÜNÜZÜN TAM YARISINI ONLARA ÇARE ARAMAKLA GEÇİRECEKSİNİZ. ASIL TERİNİZİ BU MESELEYE AKITACAKSINIZ. ONDAN SONRA ÇALIŞANIN HUKUKUNA YÖNELEBİLİRSİNİZ. OYSA DAHA 1975 OLAYLARININ MAĞDURLARINI DAHİ KİTAPÇIĞINIZDA ÖNCELİĞİNİZE ALMADIĞINIZI SÖYLEYEBİLİYOR İSENİZ, MÜCADELE STRATEJİNİZDE DERİN EKSİKLER VAR DEMEKTİR.

BİR YAZIMDA BELİRTMİŞTİM. DEVLET ALİ KIRCA YA BİLE, TAZMİNAT VE MALİ KAYIPLARINI CUNTA MAĞDURU DİYEREK ÖDEYİP, ÜSTÜNE BİR DE MAAŞ BAĞLAMIŞKEN; NE YİYİP İÇTİĞİ,YAŞAYIP YAŞAMADIĞI BELİRSİZ O KAHRAMAN 70 KUŞAĞI ABİLERİMİZİ “LİSTEMİZDE 137 KALEM SORUN VARKEN” DİYE HAFİFE VE GÖRMEZLİĞE GETİRMENİN İZAH VE İZANI YOKTUR. SORUNLARA OLAN BU BAKIŞ AÇISI GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULUNUN; NE YAZIK Kİ BU İKİ KONUDA ZAYIF OLDUĞUNU VE GENEL BAŞKANIMIZI BU TOPLUMUN ÖNCELİKLERİNE YÖNLENDİRME DE BAŞARISIZ OLDUĞUNU GÖSTERMEKTEDİR.

EVET EMEKLİNİN DURUMU ÇALIŞAN ÜZERİNDEN DÜZELTİLECEKTİR. AMA SIRALAMA ASLA DEĞİŞMEYECEKTİR. HÜKÜMETE VE BAŞBAKANA ISRARLA ŞU SÖYLENMELİDİR. “BİZLERİN BÜYÜK KISMI SEFALET DERECESİNDE YAŞAM SÜRMEKTEDİR. EN AZINDAN 2013 YILINDA BİZLER TEK TALEPLE SİZE GELELİM. TEK ÇÖZÜMLE BU YILA DAİR BEKLENTİMİZİ SONLANDIRALIM. ÇÜNKÜ BU SORUN BEKLETİLEMEZ. AŞIRI TOK SUBAY EMEKLİSİ İLE AŞIRI AÇ ASTSUBAY EMEKLİSİNİ SİZLER TEZAT YAPTINIZ. BU SİLAHLI KUVVETLERDE ÇOK HIZLI BÖLÜNME VE AYRIŞMAYA SEBEP OLMAKTADIR. ZAMAN KALMAMIŞTIR VE BU AYRIŞMANIN ALTINDA DEVLET VE SİZ YANİ HÜKÜMET KALIR “ DENMELİDİR. 

AÇLIK, YAŞAMSAL BİR KAYIPTIR, BUNUN ALGI İLE YÖNETİMİ OLMAZ. TOPLANTILARA GELEN İNSANLARIN YAŞ GURUBUNU İNCELEDİĞİNİZDE VAHAMETİN BOYUTUNU KAVRAYAMAMAK İÇİN KÖR OLMAK GEREKİR DİYE DÜŞÜNÜYORUM. O İNSANLARIN TEK UMUDU ACİL OLARAK YOKSULLUKTAN KURTULMAKTIR. 

AKİL ÇALIŞMA KONSEYİ VEYA PLATFORMU ŞEKLİNDEKİ ÖNERMEMİ YAPMAMIN TEMEL SEBEBİ DE; YÖNETİM KURULUNUN YAKLAŞIK 18 AYDIR BELİRLEYEMEDİĞİ ÖNCELİK VE ACİLİYET KAVRAMI İLE ZAMANA YAYILMIŞ VE SADELEŞTİRİLMİŞ TALEP METNİNİN, HANGİ SÜREÇ VE ZAMAN DİLİMİNDE, HANGİ ÇÖZÜM METODU İLE, HANGİ SORUMLU GURUP VE EKİP İLE, HANGİ KURUM ÜZERİNDEN, NASIL YÜRÜTÜLECEĞİ STRATEJİSİNİN RAYINA OTURTULMASI VE SAĞLAM BİR ŞEKİLDE TAKİBİ AMAÇLI OLMASI GERÇEĞİNE DAYANIYORDU.

BU TOPLUM ARTIK NEYİN NE DURUMDA OLDUĞUNA DAİR GELİNEN SON NOKTAYA YÖNELİK SORUSUNU SORDUĞUNDA; TEK MUHATABININ VE TARAFININ TEMAD GENEL MERKEZİ OLDUĞUNU DUYMAK İSTİYOR. “GENELKURMAY TASLAĞI YAPMIŞ ,İNŞALLAH İYİ YAPMIŞTIR “ ŞEKLİNDE DIŞARIDA KALINMIŞ GÖRÜNTÜSÜ VE DÜŞÜNCESİ YARATAN CEVAPLAR DUYMAK TA İSTEMİYOR. HÜKÜMETİN TEK MUHATABININ TEMAD OLMASI GEREKLİLİĞİ VE GERÇEĞİ EN AZINDAN BU TOPLUMU KURUMUNA KARŞI DAHA BAĞLAYICI VE VEFAKAR YAPIYOR.

BU ANLAMDA GENEL MERKEZİN DAHA KAPSAMLI PLANLAMA, STRATEJİ VE ÖNCELİK DEĞERLENDİRMESİ YAPMASI GEREKMEKTE DİYE DÜŞÜNÜYORUM. 117 BİN EMEKLİNİN 40 BİN TANESİ NASIP KAYIPLI OLUP NORMAL HİZMET SÜRESİNE RAĞMEN HALA 3. DERECEDEN MAAŞ ALMAKTADIR.

40 YILDIR BU ÜLKEDE PKK. DAHİL TAM 4 KEZ GENEL AF ÇIKMASINA RAĞMEN NASIP DÜZENLEMESİNE DAİR BİR TANE OLSUN YASA TEKLİFİNİN BU GÜNE KADAR VERDİRİLMEMİŞ OLMASININ AYIP VE UTANCINI BU TOPLUM 40 YILDIR HALA YAŞIYOR VE SORUYOR. 
NE YAPTINIZ DİYE? 
SAYGILARIMLA.
ADNAN FUAT ÖZDEMİR

  
2247 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
SAAT
TAKVİM
DÖVİZ BİLGİLERİ
AlışSatış
Dolar13.614613.6691
Euro15.364615.4262
HAVA DURUMU