SAYIN GENEL BAŞKANIMIZIN SAHİBİNİN SESİ SİTESİNDE YAPTIĞI AÇIKLAMALARDA MERAK ETTİKLERİMİZ

 

 

 • Sn. Başkanım merhaba, Bazı arkadaşlarımızın merak ve endişelerini giderecek konularda, çoğunluğun ortak sorularını yanıtlamak, meslektaşlarımızın merakını gidermek, toplumdaki umutsuzluğu önlemek için Asb.Güç birliği Platformu adına bizlerle söyleşi yapmayı kabul ettiğiniz için size teşekkür ediyoruz. Size sorularımızı sormadan önce bize kendinizden kısaca bahseder misiniz?

1963 yılında Adana Ceyhan da dünyaya geldim. İlk orta ve liseyi Ceyhan da bitirdim. Çocukluk yıllarımda bazı çocuk dergilerine yazı yazıyordum. Lisedeki öğrencilik yıllarımda edebiyat ve sosyolojiye ilgim çoktu. Okulda birçok zamanlar kompozisyon yarışmalarında okul birinciliklerimin yarı sıra okulumu temsilen girdiğim kompozisyon yarışmalarında da Adana liseler arası yarışmalarda derecelerim vardır. Liseyi bitirdiğim yıl Bursa İktisadi ve Ticari İlimler Akademisini kazanarak kayıt yaptırdım. Bir yıl üniversitede okumayı müteakip ayrılarak sınavına girip kazandığım İstanbul/Tuzla Piyade Astsubay Sınıf Okuluna geçiş yaptım. Mezuniyetimi müteakip Kara Kuvvetlerinin yurt içi ve yurtdışı birimlerinde kıta ve karargah görevlerinde bulundum. Uzun yıllar KKK Personel Başkanlığı birimlerinde görev yaptım. Kendi isteğimle emekli olduktan sonra Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği ile ilgili çalışmalara başladım. Bu çalışmalarımız sırasında 2008 yılında TEMAD ın yeni bir vizyona sahip olması gerekçesiyle yönetime aday oldum. Bu süreçte arkadaşlarımızla beraber Anakarada 30 un üzerinde toplantı yaptık ve Türkiye genelinde 40 ın üzerinde şubemizi ziyaret ettik. 2008 yılında TEMAD Genel Merkez seçimlerinde Yeni Oluşum Grubunun Genel Başkan adayı iken bazı olumsuz gelişmeler sonucu bölünmemek amacıyla adaylığımı rezerv ederek yerimi Profesör Ünver NASRATTINOĞLU na bıraktım. Grubumuz Genel Merkez Yönetimini kazanamayınca 2011 yılında tekrar genel Başkanlığa aday oldum. Teşkilatlarımızın teveccühüyle sandıktan biz çıktık. 11 Ekim 2011 den bu yana TEMAD Genel Başkanlığı görevimi yürütüyorum.

 • Bizler bu ülkeye ve orduya sadakatimizi, terimiz, canımız ve kanımızla ispatladık ama önyargılarla bize sosyal, ekonomik ve insanı haksızlıklar yapılıyor! Yıllardır bu konuda yaptığımız onur mücadelesi zat-ı alinizin önderliğinde yeni bir ivme kazandı. Toplumumuzda geleceğe ait bir güven oluştu. Ancak hala sonuç alamamanın ve verilen sözlerin hayata geçmemesinin yanında, son olarak Gnkur. basın bilgi notu ve MB’lığının soru önergelerine verdikleri yanıtlarda, hiçe sayılarak personel yasa taslağındaki bir çok olumsuzlukların olduğunu öğrenmiş bulunmaktayız! Örneğin; bir üniforması kefen olan assubaylar 'mevcut adaletsiz uygulamanın devamı ile' mahalle bekçisinden daha alt kademeden göreve başlatılıyor. Siz bu gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz ve taleplerin göz ardı edilmesi halinde size sınırsız destek veren assubaylarla ses getiren eylemler yapmak planlarınız içinde varmı?

926 Sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununun taslağını hukukçularımızla birlikte inceliyoruz. Ana konularla ilgili oluşmuş değerlendirmelerimiz var. Ancak teknik ayrıntıları tekrar gözden geçirip ayrıntılı çalışma yapacağız. Bütün meslektaşlarımızın beklentisi artık astsubaylarla ilgili adil bir hukuki çalışmanın yapılmasıdır. Eyleme gelince bugüne kadar bütün meslektaşlarımız bizim çizgimizden hiç taviz vermeden çalışma yaptığımıza tanıktır. Başından ne söylediysek şimdide onu söylüyoruz. Eylemin basamakları vardır. Basamaklandırılarak yapılan eylemlerde bu güne dek ciddi geri bildirimler alınmıştır. Yeri ve zamanı geldiğinde yapmamız gereken neyse onu yaparız.’’ BU ÇALIŞMALARIN HEDEFİNDEKİ MUHATABINIZ KİM?ÇALIŞMALARINIZ SONA ERDİĞİNDE KİME TESLİM EDECEKSİNİZ? HERHANGİ BİR KURUM BU ÇALIŞMALARA DAHİL OLMANIZI TALEP ETTİLERMİ? ‘’


 • Bireysel eylem ve çalışmalar yapanlarla ilgili düşünceleriniz nelerdir?

Bireysel çıkışlarla sonuç almak mümkün olmadığı gibi muhatapta bulmaz. Gelişmiş toplumlarda hak talep eden bireyler ortak hareket ederler. Ortak hareket iş birliği demektir, güç birliği demektir Bireysel çalışmalar zenginliktir. Ancak, bireysel hareket etmek gücü dağıtmak olur.. Gücün kendisidir.

 • Sınıfımızı ilgilendiren önemli kararlarda şubelerinizin görüşlerine de başvuruyor musunuz?

Elbette. Gerek duyulduğunda şubelerimizden de, danışmanlarımızdan da yararlanıyoruz.’’ BU KONUDA BİR TANE ÖRNEK BELGE YAYINLAYABİLİRMİSİNİZ? ‘’

 • TEMAD genel merkez ve şubelerin gelir-giderleri web sitesinden neden yayınlanmıyor? Bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?

Türkiye de ciddi sivil toplum örgütleri, odalar, sendikalar ve meslek temsilcisi yapılar var. Bunlarda gelir giderlerine ilişkin bilançolarını genele açık sitelerde yayımlamazlar. Derneğimiz her 3 ayda Yüksek Denetleme Kurulu vasıtasıyla, zamanlı zamansızda Dernekler Masası ve Maliye Bakanlığı birimlerince denetlenmektedir. TEMAD Genel Merkezinden apartman yönetim kurulurundan beklediğimiz tarzı beklememiz doğru bir yaklaşım olmaz. Zaten 3 yılda bir yapılan Büyük Genel Kurulda bütün gelir giderler kongre üyelerine yani Şube Başkanlarımıza ve delegelerimize arz edilerek bilanço ibrası istenmektedir.’SİZİN VE ÖZELLİKLE YÖNETİMİNİZDE BERABER OLDUĞUNUZ EKİBİNİZİN BUNDAN ÖNCEKİ DÖNEMDE SÜREKLİ GÜNDEME GETİRDİĞİNİZ BİR KONUYDU DENETLEME RAPORUNUN AÇIKLANMASI.

ŞİMDİ ÇARKMI ETTİNİZ? ÖYLEYSE BİR ÖNCEKİ YÖNETİMDEKİ BU KONUDAKİ MUHATAPLARINIZA BİR ÖZÜR BORÇLUSUNUZ.’’


 •  Genel merkezi kendi binasına taşımak istiyor musunuz? İstiyorsanız ne yapacaksınız? 

Genel Merkezimiz halen Maliye Bakanlığına ait bir binanın 4 katında konuşlanmış bulunmaktadır. Gönlümüzden geçen şey bize yakışır bir Genel Merkez binasını satın almaktır. Takdir edersiniz ki bu yüksek maliyetli bir satın alma ile mümkün olabilir. Yeterli, bu mali gücümüz oluştuğunda bu konuda bir adım atarız.’’

PES HAREKETİNİN BAŞLANGICINDAN İTİBAREN YAPILAN BAĞIŞ VE YARDIMLAR SONUCUNDA BU MEBLAĞ OLUŞMADIMI? 19 EKİM 2012 KONUŞMANIZDA MİLYARLIK BÜTÇEDEN BAHSETTİNİZ. TOPLANAN AİDATLAR VE M.S.B. YARDIMLARIDA GÖZ ÖNÜNE ALINIRSA KIZILAYIN GÖBEĞİNDE 2 BİNA PARASI OLMASI LAZIM.’’

 • Çalışma grupları kurdunuz mu? Örneğin üyelerinize ve üye olamayan meslektaşlarımıza ücretsiz hukuki danışmanlık hizmeti vermeyi düşünüyor musunuz? Bu güne kadar hizmet verdiniz mi?
  Yaşlı ve kimsesiz meslektaşlarınız için projeleriniz var mı? Nelerdir? Neler yaptınız?

Bazı konularla ilgili çalışma gruplarımız var. Ancak bu konuda yeni bir yapılanmaya gitmek amaçlı çalışmalara başladık. Yakın zamanda daha profesyonel bir AR-GE oluşturacağız. Bu husustaki çalışmalarımızı yönetim kurulumuzdaki bir arkadaşımız yürütmektedir. Hukuk komisyonumuz geçmişte meslektaşlarımıza ücretsiz hukuk danışmanlığı hizmeti verdi. Halende hukuki bilgiye ihtiyaç duyan meslektaşlarımıza bedelsiz danışmanlık yardımı yapmaktadırlar.

 ’ SEÇİM ÖNCESİ BEYANINIZDA MESLEKTAŞLARIMIZIN YOĞUN OLDUĞU YERLERDE HUKUK BÜROLARI İLE ANLAŞMA YAPIP HUKUKSAL DESTEK VAAD ETTİNİZ.BİR TANE ANLAŞTIĞINIZ BÖLGE VE HUKUK BÜROSU İSMİ VERMENİZ MÜMKÜNMÜ? BİRDE TV LERDE SORUN YAŞAYAN MUVAZZAF MESLEKTAŞLARINIZA 100-150 AVUKAT SÖZÜNÜZ VAR BU KONUDA NE YAPTINIZ?  EVİNİ DERNEĞİMİZE BAĞIŞLAYAN YAŞLI VE KİMSESİZ ELİF ANA İÇİN NE GİBİ BİR FAALİYETTE BULUNDUNUZ, NASIL BİR PROJE GELİŞTİRDİNİZ? ‘’


 • TEMAD Dergisi hakkındaki düşünceleriniz nedir? Dergi yayın kurulu var mı? İçerik olarak yeterli mi? Örneğin bu mücadelenin yıllardır önderliğini yapan kişilerin yazılarına da yer vermeyi düşünüyor musunuz?

Göreve geldiğinizde aldığımız bir kararda farklı konseptte bir TEMAD dergisi çıkartmak oldu. İsmini GELECEK YÜZYIL koyduğumuz dergimiz astsubaylarn entelektüel birikimlerini, meslektaşlarımız ve kamuoyuyla paylaşma amacıyla yayın hayatına başladı. Başlangıçta şaşırdı bulunandan dergimiz meslektaşlarımıza Şube Başkanlıklarımız bunun yanı sıra Cumhurbaşkanlığı TBMM Başkanlığı Başbakanlık Bakanlıklar milletvekilleri üniversiteler sendikalar ve sivil toplum örgütleri nede gönderilmektedir.

’ FARKLI KONSEPTTE ÇIKARDIĞINIZ DERGİ KİMLERE ULAŞIYOR? BU DERGİNİN MESLEKTAŞLARIMIZ ARASINDA İLETİŞİM SAĞLADIĞINA EMİNMİSİNİZ? ‘’

 • Üyelerin çok olduğu bölgelere alışveriş merkezleri kuracak mısınız? Vakıf, kooperatif faaliyetleriniz olacak mı?

Vakıflar konusunu ciddi olarak incelemekteyiz.’ BU İNCELEMEYİ KİMLER YAPIYOR VE ŞU ANA KADAR YAPILANLAR HAKKINDA BİLGİ VERMENİZ MÜMKÜNMÜ? ‘’

 • Siyasi Partiler ve Dernekler ile ilişkileriniz nasıl?
  a) Yazılı ve görsel basında sürekli Genelkurmay'a yüklenirken hükümete neredeyse hiç ses çıkarmamanız eleştiriliyor. Bu konuda neler düşünüyorsunuz?

 • b) Bizim mecliste temsil edilmemizden daha büyük bir dileğimiz olamaz. Bu misyonu üstleneceğiniz konusunda ortak bir fikir oluşmuş durumdadır. Siz herhangi bir siyasi partiden yerel ve genel seçimlerde gelecekte aday olmayı düşünüyor musunuz?

 • c) Adalet ararken meslek ve STK'nı yanımızda pek göremiyoruz. Bu durum adaletsizliğe uğramış meslek ve STK'na TEMAD’ DAN destek verilmediği için olabilir mi?

ismim üzerinden yürütülmektedir. Bazı basın mensuplarına ve gazetecilere benim milletvekilliği teklifleri aldığım şekilde aslı astarı olmayan yalan haberler servis edilmekte, şahsıma olan inanç ve güveni zayıflatmaya yönelik yanıltma ve aldatma çalışmaları yapılmaktadır. Bahsi geçen bu konularla ilgili olarak hiç bir siyasi parti veya siyasi şahsiyetle görüşmem olmamıştır. Özellikle sosyal medyada sahte profillerle ortaya bir haber atılmakta ve akılları sıra bizi yıpratmaya çalışmaktadırlar. Benim tek önceliğim meslek onurumuzdur. Adalettir, haktır.

Emekli olmayı müteakip TEMAD la ilgili çalışmaların içine girdim ve 5 senedir sahadayım. Geçmiş 5 senemde bu tarz hiç bir çalışmam olmamıştır. Meslektaşlarımız demokratik haklarını kullanarak siyaset yapabilir. Ancak hiç bir MSB ve Genelkurmay Başkanlığı kanunları incelendiğinde TBMM nin TSK personelinin özlük haklarıyla ilgili çalışma yapma sorumluluğunu Genelkurmay Başkanlığına verdiği görülecektir. O nedenle Genelkurmay Başkanlığının bir çalışma başlatması kanunun özü gereğidir. Bizim çıkış noktamızda o nedenle Genelkurmay Başkanlığıdır. Siyasete gelince, TEMAD asla bir siyasi yapının arka bahçesi olmayacaktır. Bütün siyasi partilere eşit mesafedeyiz. Bizim işimiz siyaset değil meslektaşlarımız için hak ve adalet arama mücadelesidir. TEMAD ciddi bir psikolojik savaşla karşı karşıyadır. Bu psikolojik savaş benim zaman TEMAD siyasetin içerisinde olmayacaktır. Buna izin vermem.

’’ BÖYLE BİR GİRİŞİMDE OLMAYACAĞINIZ AÇIKÇA HAKLARIMIZ ALININCAYA KADAR MÜCADELE İÇİNDE OLACAĞINIZ VE HER SİYASİ PARTİYE EŞİT MESAFEDE DURACAĞINIZ SÖZÜNÜ VEREBİLİYORMUSUNUZ ‘’


 • Derneğimizin tüzüğünün, çağdaş, demokratik bir değişiklik için son genel merkez seçimlerinde karar alınmasına rağmen bugüne kadar bu neden gerçekleşmedi? Tüzük toplantısını yapmayı düşünüyor musunuz? Düşünüyorsanız, ne zaman?

Tüzükle ilgili bütün Şube Başkanlıklarının yazılı görüşlerini aldık. Genel Merkezimizde Yönetim Denetleme ve Disiplin Kurullarımızın da katılımlarıyla tam zamanlı 3 toplantı gerçekleştirip konuyu olgunlaştırdık. Uygun zamanda Tüzük genel kurulun uda toplantıya çağıracağız.( Acaba hiç tüzük kurultayı toplandı mı ?)

’’ SEÇİMLERDEN ÖNCEDE BU ÇALIŞMANIZIN HAZIR OLDUĞU BEYANLARINIZ VAR. GENEL KURUL KARARI VE KOMİSYON KURULUMU MEVCUT. TÜZÜĞÜMÜZE GÖRE BUNU UYGULAMAK VE UYGULATMAK SİZİN GÖREVİNİZ. 1,5 SENEDİR YAPMADINIZ. BİR ÜYENİZ GÖREVİNİZİ SAVSAKLADINIZ DİYE SUÇ DUYURUSUNDA BULUNURSA ORTAYA NASIL BİR SONUÇ ÇIKAR SİZCE? ‘’

 • Hukuksuz ihraçlar hakkında son genel merkez seçimlerinde alınan karaları uyguladınız mı?

Göreve seçildiğimiz son genel kurulda ihraç edilen meslektaşlarımızın tekrar üyeliğe kabul edilmesiyle ilgili bir kararımız vardı. Biz büyümek istiyoruz. Güçlü olmak istiyoruz. Herkesi birleştirelim diyoruz. Aldığımız bu karar sonrası Dernekler Kanununa aykırı hareket etmek suçundan ayrı olmak üzere bütün meslektaşlarımız yeniden TEMAD a kazandırmanın önünü açtık.

Takdir edersiniz ki derneklere üye olmak gönüllükle olur ve mevzuata göre beyanla başvurulması gerekir. Yine mevzuata göre başvuruları yönetim kurulunun oluruna sunulur. Hal böyleyken ve biz bu sistemin önünü tamamen açmışken davet beklenilmesi mevzuatın uygulama yönergesine terstir. Daha önce ihraç edilmiş arkadaşlarımızdan dileyenler yazılı müracaatla Şube Başkanlıklarına başvurabilirler.

’’İHRAÇLARIN KALDIRILMASI VE UYGULANMASI GENEL KURUL KARARIDIR.

BU AÇIKLAMANIZA GÖRE BALÇOVA ŞUBE YÖNETİMİ KADÜKTÜR…

BİLDİĞİMİZ KADARI İLE BALÇOVA ŞUBE YÖNETİMİNİN TAMAMI İHRAÇ EDİLMİŞTİ. HATTA BU YÜZDEN SEÇİLDİĞİNİZ GENEL KURULDA OY KULLANAMADILAR…

SEÇİMİNİZDEN SONRA KALDIKLARI YERDEN DEVAM ETTİLER. AÇIKLADIĞINIZA GÖRE ŞUBELERİNE YENİDEN MÜRACAAT ETMELERİ GEREKİR VE YÖNETİMİN ONAYLAMASI GEREKİR.

İHRAÇ KARARLARI BULUNAN YÖNETİM KURULU ÜYELERİ BUNU NASIL ONAYLAYABİLİR? KALDIKİ BU ŞUBEMİZDEKİ İHRAÇ EDİLENLER BÖYLE BİR YOL İZLEDİLERMİ? ‘’

 • Konular üzerinde bilgi ve söz sahibi kişilerin katılımıyla oluşturulacak bir komisyon vasıtası ile iç hukuka ve AİHM götürülecek veya açılacak dava konularının belirlenip dava konusunun alt yapıları oluşturularak komisyonun belirleyeceği yol üzerinde hayata geçirilmesin gerekliliğine inanıyor musunuz ve bu konuda çalışmalarınız oldu mu?

Bizlerle ilgili her konuyu TEMAD hukuk komisyonundaki arkadaşlarımızla değerlendiriyoruz.

’’ DEĞERLENDİRDİĞİNİZ BİR KONUDA AÇIKLAMA YAPMANIZ MÜMKÜNMÜ?

 AİHM DEKİ OLUMSUZ SONUÇLANAN OYAK DAVASI HAKKINDA YAPTIKLARINIZDA OLABİLİR…’’

 • Arkadaşlarımız OYAK’ın revize edilerek faaliyetine devamından yanalar. Kurum iştiraklerinde hepimizin hakkı olduğundan her üyeye katılımları nispetinde hisse senedi verilmesi için kampanyalar yaptık, sonuç alamadık! Bu konuda ne düşünüyorsunuz? Ayrıca AİHM açılan davanın ret edildiği OYAK dergisinde açıklandı. Bir yıla yakın süre geçti. Bu konuda son durum nedir?

Oyak la ilgili olarak bize ulaşan resmi bir bilgi yok. Yakın zamanda kararın bize ulaşabileceğini düşünüyorum.

’’ OYAK KONUSUNDA SONRADAN DAHİL OLDUĞUNUZ T.B.M.M. MECLİS ARAŞTIRMA KOMİSYONUNDA YAPILAN KONUŞMA METNİNİZİ HATIRLIYORMUSUNUZ? TAM OLARAK AÇIKLARMISINIZ? ‘’( Kimler o komisyonda neyi konuştu.)


 • Kalkınmada öncelikli illerde görev yapan kamu personeline kademe verilmesine rağmen bu hak bizlerden esirgendi.
 •  Ayrıca sağlık nedeni ile istekleri dışında resen sadece TSK personeli emekli ediliyor. Bu arkadaşlarımız sağlık nedeniyle ek iş yapamıyorlar. Emsallerinin derecesine ulaşamıyorlar ve büyük güçlüklerle hayatlarını devam ettirmeye çalışıyorlar. Bu konuda ne düşünüyorsunuz? Bir çalışma ve olumlu gelişme var mı?

Yeni personel yasa taslağında bu konu yer alıyor. Malulen emeklilerin mağduriyetini biliyoruz ve bu konuda taleplerimiz vardır.

 • TEMAD web sitesinin üyelerine kapalı durumu haklı olarak eleştiriliyor. Tamamen özgür ifadenin ise bazı polemiklere ve sorunlara neden olduğunu da biliyoruz! Bu konu hakkında düşünceleriniz nelerdir? Web sitesini sakıncaları da dikkate alarak üyelerinize açacak mısınız?

Ciddi kurum ve kuruluşlar incelendiğinde hiç bir yapı üyelerinin kendi içlerinde yatay çatışmalarına zemin oluşturmaz. Biz önceki TEMAD web sitesinin bu anlamda bir yanlış uygulamanın içinde olduğu gerekçesiyle itiraz ediyorduk. Meslektaşlarımız arasında sahte profiller marifetiyle çatışma zemini oluşturulmaya çalışılmış ve güven zedelenmesi yaşanmıştır.

Ben şahsen hiç bir zaman bu kabil tartışma platformuna yazı yazıp kurum eleştirisinde bulunmadım. Kaldı ki meslektaşlarımız sosyal medya üzerinden fikirlerini umuma açık bir şekilde zaten beyan ediyorlar. Bize ulaştırmak istedikleri görüşlerin ide TEMAD web/mail sayfası üzerinden gönderebilirler.

’’ SEÇİMLERDEN ÖNCE TEMAD WEB SİTESİNDE ÖZGÜRCE YAZI YAZAMADIĞINIZI, MESAJ PANOSUNU KULLANAMADIĞINIZI SÜREKLİ GÜNDEMDE TUTUYORDUNUZ.

SİZ SEÇİLDİKTEN SONRA BU SİTE HİÇ KULLANILMAZ OLDU. SAHTE PROFİLLERİN ÖNÜNE GEÇMEK ÇOK KOLAY, ÇÖZÜM ÜRETMEK SİZİN GÖREVİNİZ. ÜYERİNİZİN KULLANIMINA KAPATMAK SİZCE ÇÖZÜM MÜ?

Sayın Başkan, mücadele stratejisi gereği açıklamadığınız sorularımızın yanında daha pek çok soru var. Bunları bizlerin öneri, dilek ve eleştirilerini takip ederek biliyorsunuz ama toplum en azından periyodik sürelerde sizden açıklamalar beklediğini bir kez daha belirtelim.

‘’ EN ÇOK MERAK EDİLEN VE AÇIKLANMASI İSTENEN SORU! HAK VERİLMEZ ALINIR!  İLKESİYLE İLGİLİ BU ‘’B’’  PLANI NEDİR? BÖYLE BİR PLAN VARMIDIR?

EYLEMLER ZİNCİRİNE NE ZAMAN GEÇECEĞİZ?

SAADET ZİNCİRİ TİTAN BENZERİ ALKIŞLAR İLE, MEVCUT İKTİDARI ÜZMEMEYE DEVAM MI EDECEĞİZ‘’


Açıklamalarınızın meslektaşlarımız arasında büyük bir memnuniyet yaratacağını, en azından bazı soruların yanıt bulduğunu düşünüyor www.emekliassubaylar.org sitesi yönetimi ve meslektaşlarımız adına teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Bir bayrak yarışı olan mücadelede size ve yönetim kurulundaki arkadaşlarınıza sevgi, saygı ve teşekkürlerimizi sunuyor, başarılar diliyoruz.

 

CENGİZ ERTEN

GENÇ KUŞAK EMEKLİ ASTSUBAYLAR

  
3064 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
SAAT
TAKVİM
DÖVİZ BİLGİLERİ
AlışSatış
Dolar13.614613.6691
Euro15.364615.4262
HAVA DURUMU