SON GÜNLERDE TEMAD GERÇEĞİ VE ÖNERİLER ÜZERİNE BİR YAZI
Emekli astsubay arkadaşlarımız  yazıyor, soruyor, haykırıyor  haklılığını biliyor ancak  TEMAD genel merkezi ne yapıyor?
Dağ gibi çözülmeyen sorunlar, maddi manevi  sorunlar, makam statü sorunları, ordunun içindeki  muvazzaf meslektaşlarımıza uygulanan baskılar derken  gerçekten hoş bir iklim değil.
Emekli assubayların güvendiği, inandığı  TEMAD yönetimi  ise sessiz sedasızmı dersiniz, hayır  bol bol resim yayınlıyorlar, 17 ekim dünya assubaylar gününe ait resimlerin biri bitiyor birini yayınlıyorlar, yandan profilden resimler bitince videolar yayınlanıyor. Nazan öncel konseri  bunların bonusu.

Peki   sorulmazmı!  50.000 astsubay neden gelmedi  ?
Parasını ödediğiniz konyadaki  otobüsler yarım yarım gitti israf değilmi?

Bazı il örgütlerinin bir binası bile yok bu paralarla bina neden alınmaz?
( Çoğu şube şu an kiralarını dernek gelirlerinden değil, kişisel destek ile ödüyor, bunları bilipde bilmemezlikten neden gelinir? )

Ulusal basın assubaylar yürüdü dediler, ancak assubaylar neden yürüdü yazıldımı?
Ulusal basında boy boy fotoğraf yayınlanınca assubaylar hakmı elde etti?
Genel başkanın basın toplantısının metni ve sorunlara vurgusu hangi gazetede yer aldı?

Bilmem kaç ülkenin assubayı katılacak dediğiniz resepsiyona akp den  hiç kimsenin selam vermemesine neden sesiniz çıkmaz?
( Gizli gizli görüştüğünüzü sağır sultan bile biliyor, neyi kimden saklıyorsunuz?)

Assubayların neler istediklerini  neden pankartlara yazmaya bile yüreğiniz yetmedi?
Assubayların  ağızlarını bantlama eyleminde üç beş kelime konuşup basında yer aldığını gören basın sorumlusu  bu küçük ama güzel protestoyu  gölgelemek için ve  birilerini ürkütmemek için bu eylem TEMAD a ait değildir  sözünü  kimlerden korkarak söylemiştir?

Geçen yılki gibi sponsorlarımız var dediniz( Manavgat şube genel kurul sonrası bir kuruş dahi harcamadan bu etkinliği yapacağınızı söylediniz) ancak  harcama olduğu görüldü. Bu etkinlikte  TEMAD ın kaç lirasına kıydınız  yüreğiniz yetiyorsa internet sitesinde kalem kalem açıklayın. ( Geçen yıl kendiniz açıkladınız sadece 70.000 TL harcadığınızı, genel giderlerde neden 128.000 TL gösterdiniz? 750.000 TL sponsor gelirinide görmek isterdik, gelirler hanesinde. Bu yıl 2.500.000 TL tahmin ettiğiniz sponsor gelirlerini herhalde gelirler hanesine yazmışsınızdır? Yüksek Denetleme kurul başkanının iki ayda üç defa değişmesinin bununla ilgisi yoktur herhalde)
 Bu tabloyu gören assubayların tepkisine yüreğiniz yetecekmi?

Değerli meslaktaşlarım yeteri kadar 17 ekim fotoğraflarıyla oyalama, uyutma taktikleri deneyenler assubayları   yeni oyalama  pompalayıp  emzik politikası uygulama örnekleri yaratıyorlar. Örneğin   temad genel başkanını  başbakan çağırmış, aniden telefon gelmiş başkanda hemen atlamış gitmiş. 
Bu tür asparagaslara  artık hazır olun.
Söylermisiniz  başbakan durup dururken çağırın gelsin telefon edin dermi Allahaşkına.
Bir randevu sistemi olur, tarih ve saat verilir, bunu uyduranlar assubayları ahmak zannediyorlar.

 Bundan sonra  meclis açılıyor  aynen disiplin kanunda tek kelimelik önerisi olmadığı halde  çıktığında sahiplendiği gibi  personel kanununa bir öneri, teklif, rapor göndermeyen temad yönetimi   personel kanunda assubayların haklarının alındığına dair  sürekli oyalama taktikleri göreceğiz.
Başbakanımız söz verdi, bakanımız kesin çözülecek dedi, artık biraz daha sabredin, bir arkadaşımız  meclise gitmiş masanın üstünde assubaylara zam görmüş, genelkurmay bize telefon etti önerinizi gönderin diye, yazdık gönderdik, mecliste iktidar milletvekili  konuştu işlem tamam dedi gibi binbir türlü  oyalama uyutma  yazıları göreceğiz.

Şimdi  dernek olmadı sendika kuralım diyen arkadaşlarımız  var önerileri çok güzel  sendika yandaş olmazsa gerçekten hak alma ve mücadele örneğidir. Ancak Türkiyede sarı sendika örnekleri çoktur. Sendikaların tarihi  mücadele örnekleriylede  doludur. Bunu beceren sendika liderleri tarihe not düşmüşlerdir. Ancak  ister dernek , ister sendika olsun  yönetimler davalarına adanmışlıklarında eylem, söylem birliği , mücadele yöntemlerinde amansız bir savaşım vermezlerse hiçbir hak alınmaz. Bunları yazdığımızda yeminli  TEMAD savunucuları kaleme sarılıp biz kırıp dökmeyiz, biz geziciler gibi mağazalaramı  saldıralım gibi yazılar yazıyorlar.

Arkadaşlar  hak aramak asla kırıp dökmek değildir, hak  arama sorunlarınıza kamuoyunun dikkatini çekme, toplumun desteğini alma, yapacağınız eylemlerle iktidarın üzerinde baskı oluşturmanın planlamasıdır. Bunun çarpıcı bir örneğini verelim bergama köylülerinin ankaradaki eylemleridir.
Şu anki temad yönetimi hak aramadan çok şova dayalı bir yöntemle ve nazan öncel konseriyle assubayların sorunlarını çözmeye soyunmuştur.

Pes grubunun yarattığı  enerji ile ulusal basının her kanalına çıkan genel başkan bundan sonra istifalarla sarsılmış, seçim atmosferine girmiş, seçim kazanmak için her türlü  tarafgirlik  oyunlarına başvurulmuş  yeniden seçilmiş ancak  temad tarihine  ben temad başkanından aldığım talimatla diyerek not düşen bir divan başkanı  bazı adayları aidat nedeniyle  dilekçelerini kabul  etmemiştir.( İki gün öncesi İstanbul, Konya, Antalya il başkanları İzmirden yardım alan Şube Başkanı ne diye toplanmışlar genel merkezde) Bir süre sonra Y.Denetleme kuruluna seçilen bir üyenin aidatını yatırmadığı ortaya çıkınca istifa etmiştir. Adaylığı kabul edilmeyen arkadaşımız şu an mahkemeye taşımış olup, gelişmeleri bekleyip göreceğiz.

17 ekim assubaylar günündeki yürüyüşte  birkaç emekli astsubay arkadaşımızın harika bir buluşu sonucu ağızlarını bantlama eylemi yapmaları ulusal basının dikkatini çekmiş ve mikrofonlar uzatılmış arkadaşlarımız yalın ve basitce assubayların hak arama eylemini izah etmişlerdir. Ulusal basının bu ilgisinden rahatsız olan ve biryerlerin korkusuna kapılan  TEMAD basın sorumlusu hemen bu arkadaşlarımızın  söylediklerini gölgelemek istercesine bu eylem bizim planlamamız değildir  diyerek  sahiplenmemiştir.

Bu bir korkunun sonucudur, bu küçücük eylemin biryerleri rahatsız edeceğinin korkusudur. Şimdi  başımızı öne eğip düşünelim küçük bir eylemi bile sahiplenmeyenler assubayların haklarını alma konusunda nasıl cesaretle sorunlarımızı dillendirirler? 

30 ağustos resepsiyonunda  kara kuvvetleri komutanımızı görüp ayak üstü randevu isteyenler  protokol kurallarından  habersiz olanlardır. TEMAD olarak kara kuvvetlerini ziyaret edecekseniz resmi olarak yazarsınız . Bunu temadın sitesinden yayınlarsınız verip vermemesi  onların sorunudur. Şimdi ben ayaküstü randevuyu bekliyorum nasıl sonuçlanacak.

Değerli meslektaşlarım  siyasal iktidar  assubayların sorunlarını duymadım bilmiyorum diyemez artık, duymayan kalmadı mecliste. Ancak burada not düşmek istiyorum AKP  iktidarı  emekli assubayların maddi sorunlarını asla çözmeyecektir. Nedeni ise eğer  emekli assubayların maaş sorunlarını çözerse, emekli imamların, emekli polislerin, aynı stadüdeki emekli devlet memurlarınında  maaş sorunlarını çözmesi gerekir.
Sadece assubaylara  maaş artışı verirse  akp iktidarı  bunu tabanına izah edemez. Yani matematiksel olarak düşünür siyasette akp iktidarı çok modern bir partidir ve her yaptığını oy hesabı üzerinden yapar. Matematik bilimini siyaset biliminin ışığında kullanan Türkiyedeki tek partidir. Dolayısıyla  emekli assubaylara  maaş artışından kazanacağı oylar  yukarıdaki  emekli meslek guruplarının oylarında  azdır bu nedenle  asla bir emekli assubaylara maaş artışı, 2. Derecenin  birinci dereceye yükseltilmesini beklemeyin  çünkü şu anadoluda  binlerce emekli devlet memuru  2. Dereceden maaşla yaşamaktadır. Eğer assubayların bu derece yükselitlmesi yapılırsa bu memur kesiminin tepkisi akp ye büyük oy kaybettirebilir.
Ayrıca  Türkiyedeki tüm memur kesimlerinin sendikaları vardır onların haklarını savunan , iktidarla masaya oturan örgütleri vardır. Türkiyede sendikasız olan sadece  askerler ve polisler vardır. Polislerin sendikası kuruluş aşamasındadır  mahkeme bu konuda sendika hakkını tescil etmiştir darısı askerlerin başına.  
    BAHRİ  KILINÇEL
    EMEKLİ ASSUBAY
  
3322 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
SAAT
TAKVİM
DÖVİZ BİLGİLERİ
AlışSatış
Dolar13.493413.5475
Euro15.229715.2907
HAVA DURUMU