UNUTULAN E-DEVLET ŞİFRESİNİ CEP TELEFONUYLA GERİ ALMA, SIFIRLAMA NASIL YAPILIR?

E-devlet şifresiyle ilgili olarak konunun gelişme aşamaları şu şekilde. Öncelik devlet şifresi için PTT şubelerinden 1 TL karşılığında bu şifre kağıdımızı alıyorduk ve unuttuğumuz zamanda şifremizi yeniden almak için 10 tl ücret veriyorduk. Şimdi bu sistem değiştirildi e-devlet resmi sitede aynen yazan bu: “Şifre ilk alındığında PTT tarafından işlem masrafı olarak 2 TL tahsil edilmektedir. Şifrenin kaybedilmesi, unutulması vb. durumlarda PTT’den alınacak her şifre için ayrıca 4 TL ücret ödenmektedir. Bu işlem masrafı dışında herhangi bir yıllık ücret ödenmesi söz konusu değildir.”

Sonunda e-devlet şifresini kaybedenler için telefonla geri alma sistemi düzenlendi. Siz ait cep telefonunuza isteyebileceğiniz şifrenizle artık e-devlet şifrenizi kullanabileceksiniz. e-devlet şifrenizi nasıl geri alabileceğinizi anlatacağız.

1- https://www.turkiye.gov.tr/ sitesine giriyoruz ve sağ üstten “Sisteme Giriş” butonuna basıyoruz.

Aşağıdaki ekran geldiğinde kırmızı ile işaretlediğimiz yerden “Şifremi Unuttum” linkine tıklıyoruz.2- Gelen bu ikinci ekran “Şifremi Hatırlamıyorum” u seçip “Devam et” butonuna basıyoruz.3- Aşağıdaki gelen ekranda Nüfus cüzdanımıza göre dolduruyoruz. Burda ekstra gereken tek şey, birinci derece yakınımıza ait TC kimlik no’su. Eşiniz, anneniz, babanız, kardeşinizden herhangi birinin TC no’sunu istenen yere giriyoruz. Diğer yerleride doldurup devam butonuna basıyoruz.4- Yine gelen ekrandaki bilgileri Nüfus Cüzdanımıza göre doldurup “Devam Et” butonuna basıyoruz ve diğer ekrana geçiyoruz.5- Cep telefonumuzu gireceğimiz ekran geliyor, Ülke kodu bölümünden Türkiye seçiyoruz ve cep telefonumuzu başında “0” sıfır olmadan giriyoruz. Yine “Devam Et” butonuna basıyoruz. Diğer ekrana geçiyoruz.6- Cep telefonumuza 1 dakika içinde bir kod gelecek. Boş yere gelen kodu girip “Devam Et” butonuna basıyoruz. Ve Diğer ekrana geçiyoruz.7- Artık şifre gireceğimiz ekran geldi. Rakamlar ve yazılardan oluşan şifre girmenizi tavsiye ederiz. Örneğin: mahmud89sifre sonra yine “Devam Et” butonuna basıyoruz. Gelen ekrandada devam et diyere işlemi bitirip devlet şifre yenileme işlemini bitirmiş oluyoruz.GENÇ KUŞAK EMEKLİ ASTSUBAYLAR

  
7232 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
SAAT
TAKVİM
DÖVİZ BİLGİLERİ
AlışSatış
Dolar18.505718.5799
Euro18.126818.1995
HAVA DURUMU