BİR OLMALIYIZ, BİRLİK OLMALIYIZ, GÜÇLÜ OLMALIYIZ.

Saygıdeğer meslektaşlarım;

Yaklaşık 15 gündür birçok facebook grup sayfasında assubaylara yapılan intibaklarla ilgili olarak birçok meslektaşımız kendi görüş ve düşüncesini, arzusunu, beklentisini ve hayal kırıklığını ifade etmeye çalışmaktadır.

Bunların hepsine en azından bireyin fikridir diye saygı duymamız gerekmektedir. Yeter ki nezakete aykırı ifade olmasın ve hakaret içermesin. Yeter ki karşıdakini anlamaya çalışmayan bir art niyet olmasın.

Bu fikir ve düşüncelerin içinde gerçekten sağduyulu, mantıklı, vicdani ve adil olanları var. Çok güzel araştırma yapmış hatta her şeyi belgelendirmeye çalışmış meslektaşlarımı bile görmekten onur duydum. Assubay toplumunun bu gelişimi beni ziyadesiyle mutlu etmektedir. Bunlarla birlikte görüşlerini, beklentisini ve gerçekleşmeyen beklentilerine hitaben sitemlerini ifade etmeye çabalarken kendini ifade edemeyen, kabalaşan, bencilleşen, istemeden de olsan birlik ve beraberliğimize fay hatları oluşturan meslektaşlarımın yazılarını okumaktan da hicap duydum. Birbirimize düşmeyi hakaret edecek dereceye gidilmesini de anlamlaştıramadım.

Eksiklikleri ile beraber neticelenen intibak haklarımızın alınması süreci oldukça meşakkatli ve zor günleri, haftaları ve yıllarımızı aldı. Bu süreçte emeği geçen kurum ve kişilere teşekkür etmek bir borçtur. Haklarımızı geçte olsa almamızda emekleri olanlardan da yüce Allah razı olsun.

Peki bundan sonra ne olacak, ne yapmamız lazımdır?

- Assubay MYO’larının başlangıç derecesinin muhakkak 9/1’den 9/2’ye çekilmesi için yılmadan çalışmalıyız. Bunu başardığımızda intibaklarla 2/3’ünde kalmış meslektaşlarımız da 1 nci dereceye inebilecektir. 1/3’üne gelmiş meslektaşlarımız da 1/4’ ncü kademesine ilerleyebileceklerdir.

- 1/4’ncü kademesinin altını da doldurmaya 3, 2, 1 nci derecelerin ve 1/4’ üncü kademesinin ek göstergelerini daha da iyileştirmeye çabalamalıyız.

- Her ne adda olursa olsun subayların aldığı tazminatlara uygun tazminatların alınması için çalışmalıyız. Bu tazminatların hak edişi ise görev yılına ve derecesine bakılmaksızın nasıl subaylarda Yarbay, Albay ve Kıdemli Albaylar da belli göstergelerle ve orantılarla alınıyorsa Assubay rütbelerinde de Assubay Başçavuş, Assubay Kıdemli Başçavuş ve II.Kademeli Kıdemli Başçavuş olmak üzere alınıyor olmasını istisnasız sağlamak için çok çalışmalıyız.

Diğer lojman tahsisi sorunları, özel eğitim merkezi tahsis sorunları, kadrolara uygun rütbeli personelin atamaları v.s. gibi düzeltilmesi gerekli konuları bu günün güncel tartışma konusu olmadıkları için gündeme şimdilik almıyorum ama bunları da zaten takip ediyor olmamız gereklidir.

Tüm bu çalışmaları yaparken dikkat etmemiz gereken en önemli şey ise birlik ve beraberliktir. Muhatap olacağımız kurumlarda bu imajı kesin ama kesin sağlamamız için aramıza nifak sokmayalım, birbirimizi sevmiyor olsak da saygı duymayı öğrenmeliyiz, fikir beyan ve tartışma dilimiz ölçülü ve nezaketli olsun, muhatapların karşısına dağılmış toplum görüntüsü ile değil bir ve beraber olabilmiş bir kurum gücüyle çıkmalıyız. Bu çatı da TEMAD’ tır. Bu kurumumuza ivedilikle üye olmalı hatta eşlerimizi dahi üye yapmalıyız. Çözülemeyen sorunlardan dolayı bu kurumumuzu yıpratmaktan ziyade süratle çalışma ve yetkinliklerinden memnun olmadığımız yöneticilerimizi demokratik bir şekilde seçimlerle dinlenmeye yönlendirmeli yerlerine ise daha kendini yetiştirmiş, kurum temsil kabiliyet ve yetkinliğinde olan, ileri görüşlü, çalışkan, diyalog yollarını ve tekniklerini özümsemiş meslektaşlarımızı taşımalıyız. TEMAD’ ın ciddi bir güç olması için kurullarını iyi çalıştırmalı, ekonomik gücünü sağlaması için ise kurulmuş olan bazı kurum şirketlerinin sektörlerinde daha etkin ve atak olmalarını sağlamalıyız. Biz Assubaylar olarak hepimiz birbirimize gerekliyiz. Okuyup ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora yapanlarımızla da orta öğretim mezunu olanlarımızla da bizler birbirimiz için birer değeriz. Hepimizin birbirimiz için, çocuklarımız için ailelerimiz için daha çok yapacak şeyler var. Yeter ki birbirimizi sevelim, saygı duyalım, hoş görülü olalım, insan olduğumuzdan dolayı hataya açık olduğumuzu unutmayalım. Çektiğimiz çileleri birbirimize karşı öç aracı kazandığımız gücü ise bir ezme aracı olarak görmeyelim, bunları bilakis bizden sonraki nesiller için çocuklarımız ve ailelerimiz için çalışma dinamiği olarak kabul edelim ve çok çalışalım.

Muvazzaf ve emekli tüm meslektaşlarıma ve ailelerine 2016 yılının sağlık, mutluluk ve zenginlik getirmesini dilerim. Ülkemize de şehitlerin ve terör ölümlerinin gelmediği barış ve huzur dolsun bu yılda inşallah. Sevgi ve saygılarımla kalın sağlıcakla.


Hamza ÇERKEZ

(E) Deniz Assubay Kd.Bçvş.

  
1869 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
SAAT
TAKVİM
DÖVİZ BİLGİLERİ
AlışSatış
Dolar6.83746.8648
Euro7.68057.7113
HAVA DURUMU