BAKAR MISINIZ ŞU ADALETE ! ! !

Assubaylar da en son rütbe nedir ?

2. Kademeli Kıdemli Başçavuş.

Eskiden Assubaylar son rütbe süresine 24 yılda ulaşabilirken araya konan rütbesiz “Kademeli Üçvş ve Kademeli Başçavuş “ kıdem rütbeleri ile 6 yıl daha uzatılarak tam 30 yılda son rütbeye gelmeleri sağlanmış oldu.

Subaylarda generallik hariç son rütbe nedir ? Albaylık.

Subaylar eskiden 27 yılın sonunda ulaştıkları Albay rütbesine “yüzbaşılıkta ve Binbaşılıktaki bekleme süresi kısaltmaları nedeni ile tam 4 yıl erken olarak artık 23 yılda ulaşabiliyorlar.

Bu mali açıdan şu demek.

Assubaylar da rütbeler toplamda 6 yıl uzatıldığı için o kadar süre geriden derece ve kademe ilerlemesi yaparak tam o kadar süre eksik maaş alıyorlar.

Tazminat olarak adlandırılan iyileştirmeyi de 30 yıla rağmen zaten hiç alamıyorlar.

Subaylar ise, tam 4 yıl daha ileriden derece ve kademe ilerlemesine kavuşarak o süre kadar fazla maaş alıyorlar. Tazminatları ise, Yarbay rütbesinden başlayarak aldıkları için hem 4 yıl daha erkenden hak kazanmış oluyorlar, hem de sıkı durun ;

Assubaylar 30. Yılında dahi alamaz iken onlar tam 20.yılın sonunda almaya başlıyorlar.

Oysa Subay ile Assubayların arasındaki Öğrenim ve tahsil statüsü farkı 2 yıl olmasına Assubaylar 2 yıllık yüksek okul muadili ,Subaylarda 4 yıllık fakülte muadili sayılmasına rağmen. Bu gün son rütbeye Subaylar 23 yılda; Assubaylar ise tam 30 yılda ulaşabiliyor. Subay iki şark yaparken de Assubay 4 defa tavaf yapıyor.

Genelkurmay ise, “ Başarı tazminatı “ adı altındaki o saçma sapan kanun tasarısını hazırlar iken asla bu büyük adaletsizliği kriter almıyor, Tam aksine bu tasarıya Binbaşıları da ilave ediyor. Karşısına da Assubayı yine Kıdemli Başçavuş rütbesi ile oturtuyor.

Yani Subaya 17. Yılında , Assubayına da 27. Yılında ulufe dağıtmaya kalkışıyor.

Yanına da derece ve sicil şartları koyarak. Yine Binbaşıların hepsini mutlu ederken Assubayların yarısını eleyerek.

Bu rütbelere başarı tazminatı verilirse ne oluyor.? Astsubay subaydan tam 10 yıllık hizmet süresi gerisinden bu tazminata hak kazanacağından aylık ortalama 500 TL. olduğunu varsaysak ; 10*12 =120* 500= 60.000 TL. daha Subay fazla başarı tazminatı alacaktır. Bunun içinde nöbet, hizmet, ve yıpranma ile her 3 yılda bir yaşanan atanma ve yer değiştirmeler dahil değil. Çocukların eğitim kepazeliği dahil değil.

Bu düzenleme, ayrıca Subayın hizmet süresini 4 yıl kısaltarak Albaylıkta inanılmaz bir kadrosuzluk yığılması yaratıyor. Sistem, buralarda yığılan konfeti Albaylarımızı karargahlarda bir odaya doldurup origami sanatını icra ettiriyor. “ Kadro kalmadı, kadrosuzluk parası bari verelim “ deyip, Tuğgeneral ile aralarındaki katsayı farkını muhteremlere “ Kadrosuzluk Tazminatı “ adı altında ödüyor. Bu da yetmiyor, “ Oda kalmadı, Ayıp oluyor, hadi gidin gari, bakın giderseniz size elma şekeri vereceğim “ deyip 50-60 bin liralık emekliliği teşvik bağış çekleri ile de jest yapıyor. İnanılmaz bir utanmazlık. Oysa aradaki fark ,yukarıda söylediğim gibi sadece 2 yıllık öğrenim statüsü farkı dır. Geriye kala kala Subayın “Bu ordunun has evladı;” Assubayın ise “ Devşirme evladı “ olduğu gerçeği kalmaktadır.

Bu yüzden dir ki, Assubaylara yapılacak veya yapılması insanlık adaleti olacak tüm mali haklar hiçbir zaman asla verilmeyecektir. Seçimde Başbakanın ağzından kaçıveren sözün de telafisi bir kısmımıza 380 Tl.lik bir sus payı olarak yansıtılmıştır. Hepsi de bu kadardır. Bu devran , bu sınıfsal tahakküm bakışı ve Asker töresi yasası böyle sürüp gidecektir. Bu toplum uyanıncaya kadar da “cek cak “edebiyetı ile “sizi görüyoruz, sizi anlıyoruz, sizi seviyoruz” “hiç kaygılanmayın sizi sabah akşam durmadan öpeceğiz “ diyen Devlet tiyatrolarının hiç eskimeyen bu sahne oyunu böyle oynana oynana sürecektir. Ta ki Tiyatro binası yıkılana kadar.

Saygımla.

Adnan Fuat ÖZDEMİR
E.Asb.

  
2518 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
SAAT
TAKVİM
DÖVİZ BİLGİLERİ
AlışSatış
Dolar6.72616.7530
Euro7.53867.5688
HAVA DURUMU