ANKARA'DA BİR MEHMETÇİK İLE 15 DAKİKA...!

Dün Ankara'da Necatibey Caddesinde Askeri Malzeme satan bir dükkana uğradım. İçeride Uzman Çavuş olduğunu tahmin ettiğim 22-25 yaşlarında birisi vardı. Bir Komando Bıçagı satın alacaktı fiyatı konusunda konuşuyorlardı. Dükkan sahibi 100.-TL istedi. Sonra fiyatı 70.-TL'ye indirdi daha da aşağıya inemeyeceğini söyledi.

Bu arada çocuğa bazı sorular sordu. O da cevap verdi. El Bab'ta askerlerimize karşı düzenlenen saldırı sonrasında izine gönderildiğini söyledi. Ben de kendisine bazı sorular sordum. Eski profesyonel bir asker olarak orada konuşulanları burada paylaşmanın doğru olmadığını düşünüyorum.

Kendisine "Müsaade edersen bu bıçağın parasını ödemek istiyorum" dedim. Reddetti. "Benim param var ben sadece indirim istedim" dedi. Dükkan sahibi "Beyefendi madem siz ödemeye karar verdiniz fiyatı 20.-TL daha indiriyorum dedi. O arada Delikanlı "Hanımefendi bıçağı almaktan vazgeçtim" dedi. Israr ettim tekrar reddetti. O'na Emekli Astsubay Kimlik Kartımı gösterdim. "Biz kader arkadaşıyız üstelik yaşım gereği sen benim evladımsın beni kırma" dedim.

Kimlik Kartımı görünce boynuma sarıldı kafasını gögsüme koydu bana göre kısa boyluydu. Ben de selvi boylu değilim ama biraz da eğik durduğundan olsa gerek kafası çenemin hizasında idi.
"Komutanım" dedi ve hüngür hüngür ağlamaya başladı. Ben de kendimi tutamadım ve tamamen koptum. O'na sıkı sıkı sarıldım defalarca öptüm kokladım.
Toprak kokuyordu. Buram buram Anadolu kokuyordu. 16 Silah Arkadaşı yanında şehit olmuştu. Yaralılara müdahale etmişti. Buna rağmen son derece bilinçli idi ve çok düzgün konuşuyordu. Gözyaşlarımı tutmayı başaramadım.

Ödemeyi yaptım ve adeta kaçarcasına oradan ayrıldım. Eve geldim. Televizyonu açtım. Evlilik programları. Kendimden insanlığımdan utandım iğrendim tiksindim kendimi lavaboya zor attım. İs...ra ettim.

Kabullenmek zor ama gerçek bu. Türkiye sıcak bir savaşın içinde. Birçok cepheden saldırı altında.

Cephede Er Erbaş Uzman Astsubay Subay yok. Ast Üst var. Ağabey Kardeş var, Baba Evlat var. Silah Arkadaşlığı var.

Bunu zaten biliyordum. 16 yıl sonra duyduğum "Komutanım" kelimesi ve yaşadığım bu olay bunu bana bir kere daha hatırlattı. O evladımızın Kimlik Kartımı görünce bana sarılması cephede Ast Üst ilişkilerinin ne kadar mükemmel olduğunun aralarıdaki güvenin bir göstergesidir.

Bizden hiçbirşey istemiyorlar. Onların yanında oldugumuzu bilmeleri yeter.

Bende söz bitti. Siz de kaldı mı? Kaldı ise paylaşalım.


Sabahattin TERZİ
E.Asb.

İnternetten alıntıdır.

  
3769 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
SAAT
TAKVİM
DÖVİZ BİLGİLERİ
AlışSatış
Dolar15.553015.6153
Euro16.205316.2702
HAVA DURUMU