TEMAD ISPARTA ŞB. 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK BASIN AÇIKLAMASI

23 Nisan; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Türk milletinin iradesini temsil eden, tam bağımsız, laik, demokratik rejimimizin temel kurumu olan Birinci Büyük Millet Meclisini açtığı, ulusal egemenliği Türk halkına ilân ettiği tarihtir. 

Türk milletinin gönlünde, bağımsızlığın sarsılmaz ifadesi olarak en önemli yeri alan 23 Nisan Ulusal Egemenlik, 1927 yılında Atatürk tarafından tüm çocuklara armağan olarak Çocuk Bayramı olarak kutlanmaya başlanmış ve 1981 yılında "Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" adını almıştır. 
Cumhuriyetin temeline, ulusal egemenlik ve laiklik ilkelerini yerleştiren Atatürk, toplumun barış, huzur ve güvenlik içinde yaşaması, gelişmesi, çağdaşlaşması ve demokratikleşmesi için gerekli ortamı oluştururken, toplumu ümmet anlayışından kurtararak, ulus olma bilincine kavuşturmuştur. 
Bundan tam 97 yıl önce, büyük uyanışı gerçekleştirerek işgal girişimlerine başkaldıran Türk Ulusu, Yüce Atatürk’ün önderliğinde yürüttüğü Kurtuluş Savaşı ile tarih önünde büyük bir sınav vererek, özgür, bağımsız, çağdaş bir ülke olma azmini ve haklılığını tüm dünyaya kanıtlamıştır.
Atatürk, "Toplumda en yüksek hürriyetin, en yüksek eşitlik ve adaletin devamlı şekilde sağlanması ve korunması, ancak tam anlamıyla milli egemenliğin kurulmuş olmasına bağlıdır. Bundan ötürü hürriyetin de, eşitliğin de, adaletin de dayanak noktası milli egemenliktir" sözüyle, ulusal egemenlik ilkesinin Devlet ve toplum yaşamındaki önemini çarpıcı biçimde ortaya koymuştur. 
Milli Egemenlik ve tam bağımsızlık devlet anlayışının temelini oluşturan en önemli unsurlardır, hürriyetin, eşitliğin, adaletin ve laikliğin de dayanak noktasıdır.
Kurtuluş ve kuruluşumuzla egemenliğin kayıtsız şartsız ulusa verildiği bu yeni yönetim biçimi, Türkiye Cumhuriyeti'ne yurttaşlık bağı ile bağlı olan herkesin birey olması sağlamış ve bunun sorumluluğunu da yüklemiştir. 
Ne yazık ki geldiğimiz bugünde, Ulusal Birliğe, Laik Cumhuriyet’e, Çağdaş Demokrasiye, Barışa, Çevreye ve tüm güzelliklere karşı en kutsal emanetimiz olan Cumhuriyetimiz iç ve dış saldırılarla karşı karşıyadır. O gün verdiğimiz top yekün mücadele ile ulusal egemenlik ve ulusal bağımsızlığımızı kazanmıştık.
Bu gün ise halk egemenliğinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden uzaklaştırıldığı, milli iradenin tutuklu kaldığı, yargı ve yasamanın vesayet altına alındığı, vatanın bölünmez bütünlüğünün etnik bölünmelerle ayrıştırıldığı, eğitimde Türkiye Cumhuriyeti devletinin kuruluş hedeflerinden uzaklaştırıldığı, çağın dışına itildiği bir süreçteyiz. 
Egemenlik yönetme yetkisidir. Ulusal egemenlik; yönetme yetkisinin ulusta olmasıdır. Bu anlayışı gelecek kuşaklara bırakmak, bizim en önemli sorumluluğumuzdur. 
Ben Cumhuriyet çocuğuyum, Türk’üm Laikim, kanla sulanmış ata topraklarımdan, kurban olduğum gülen nazlı hilalden, Ordumdan,, köylü, kentli yurttaşımdan, vatanımın bölünmez bütünlüğünden , Atatürk'ün açtığı yoldan, kurduğu ülküden, gösterdiği amaçtan ASLA VAZGEÇMEM ‘NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE’

TEMAD ISPARTA ŞB.BŞK.
O.MÜMTAZ ÇAPÇI

  
2008 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
SAAT
TAKVİM
DÖVİZ BİLGİLERİ
AlışSatış
Dolar9.57939.6177
Euro11.148711.1934
HAVA DURUMU