BİZ ASTSUBAYLAR GÜNÜMÜZÜN HASTALIĞI BİAT KÜLTÜRÜNÜN NERESİNDEYİZ; Benim hatırladığım ''ASTSUBAYLIK''
40 yılı aşkın yaşam ve 50 yıla tamamlanan hikayeleriyle astsubay haklarının bir şekilde ötelendiği 2. sınıf ordu personeli olarak her işin üstesinden üstün başarıyla kalkabilen ancak taltif ve ödüllendirilmelerde hak ettiğini bir türlü alamayan,
Atatürk İlke ve Cumhuriyet bekçisi bir topluluk, bir kardeşlik ötesi silah arkadaşlığı topluluğudur.


Bilhassa 80 sonrasında geliştiğini ve ordu içerisindeki yapılanmaları ile bizleri siyasallaştırma çabası içerisine sokmaya çalışan bazı satılmış kişilerin olduğunu maalesef ki gördük ve zaman içerisinde bunların verdiği zararları yaşadık.

Günümüzde ise hedeflerinden ve kimliğinden uzaklaştırılmaya çalışan bir Cumhuriyet sevdalısı gurubun ayrıştırılmaya, bazı siyasi partilere yamanmaya çalışılmasını üzüntü içerisinde izlemekteyiz.

Evet astsubaylar için bazı hak taleplerimiz yıllardır sürmekte, hatta bazı paşalarımız 70 li yıllarda denizcilerin üniformalarındaki düğme sayısını bile bağış olarak görmekteydiler, bizler meslekteyken bu zihniyete dur diyecek bir Emekli derneği topluluğu göremedik, ve bir çok yasaklara rağmen bazı eylemler gerçekleştirildi, sonucunda meslekten atılmalar ve bir sürü cezalar yaşandı.

Geldiğimiz noktada hala aynı talepler devam etmekte ve hala bir sonuca varılamamaktadır.

Gözlemlediğim kadarıyla TEMAD denilen dernek yapılarımız kurumsal yapısını kahvehane kültürüne bırakmış, etkinliklerin yerini ahbap-çavuş ilişkileri almıştır.

Başkanlık seçimleri ise büyük il ve ilçelerde % 25-30 u geçmeyen dernekte vakit geçirenler veya nemalananlar veya onlara kimi seçelim diye soranlar tarafından yapılmaktadır.
Kazananlar asla ve asla meslektaşları için beklentisi olanları temsil edememektedir.

Son zamanlarda Dernek seçimlerinde siyasal görüş birlikteliğinin de etkin olduğu maalesef gözlenmektedir. Bunu birisine olumsuz bir şey yazdığınızda profillerinden anlaşıldığı kadarıyla belli görüşteki kişilerin hemen savunma ve saldırı reflekslerinden kolaylıkla anlayabiliyoruz.

Değerli meslektaşlarım, Bu mesleğe hakikaten hiç bir beklentisi olmadan gönül veren silah arkadaşlarım;

Bizlerin geleceğinin daha güçlü olması için kesinlikle gelecek nesillerimize önem vermesi gerekmektedir. Bunun birinci yolu Çalışanları haklarının iyileştirilmesi ve onların meslekte kişilik kazandırılmasından geçmektedir. Bizler onların haklarına sahip çıkmalıyız ki onlarda emekli olduklarında alınmış hakların refahını yaşasınlar ve kendilerinden sonra geleceklere yardımcı olsunlar. Unutmayalım Derece ve Gösterge talebi bizlere prestij ve az da olsa ekonomik avantaj sağlayacaktır ancak olmazsa olmazımız TAZMİNAT talebimiz olmalıdır.

TEMAD gücü etkin üye sayısıyla olur, Derneklerde oyun kültürüyle gelişmez. Bizler meslekteki eli kolu bağlı kardeşlerimize kazandırmalıyız ki onlar da emekli oldukları gün TEMAD' lara üye olsunlar genç, dinamik bir emekli gurubuna erişebilelim.

Geleceğimiz ve mücadele gücümüz öncelikli olarak Yarının emeklisi, Bu günün muazzaflarından geçmektedir.

Bu düşünceler doğrultusunda Biz astsubayların tamamını temsil ettiğini sanan TEMAD başkanının bizleri bir siyasi partiye yamamasını kesinlikle kabul etmiyorum.

Taleplerinin yeterliliği konusunda şüphelerim var.
Kendisinin istifasını değil, yapılan uyarılara göre bir strateji geliştirmesini bekliyorum.
Partizan yapılardan uzaklaşmasını temenni ediyorum.

Hataları çalışan, çalışmak isteyenler yaparlar. Hata yapanlarda art niyet aramak biz kültürlü insanlara yakışmaz.
 

Şimdilik çalışmalarında genel başkana başarılar diliyor ve bir an önce Hiç bir siyasi partiye ödün vermeyen bir Dernekleşme yapısına yönelmesini temenni ediyorum.

Akın TOZLU
E.Asb.
  
1449 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
SAAT
TAKVİM
DÖVİZ BİLGİLERİ
AlışSatış
Dolar6.72616.7530
Euro7.53867.5688
HAVA DURUMU