KİM BUNLAR…!!!

Şu anda en ön cephede savaşıyorlar.

Özel timler onlardan oluşuyor.

Her tarafı tuzaklanmış yollarda yürüyen, evlere ilk giren onlar.
Onlarca cana mal olan el yapımı patlayıcılara ilk müdahaleyi de onlar yapıyor.
Kara,Hava,Deniz Kuvvetlerinin ana direkleri,olmasa olmazı astsubaylar.

Türk Ordusu'nu savaşan bir BEDEN olarak düşünürseniz, onlar bu bedenin OMURGASI.

Evet. ASTSUBAYLAR'dan söz ediyorum…
Tanıdığımızı sandığımız ama haklarında pek az şey bildiğimiz ASTSUBAYLAR'dan…
Taşıdıkları rütbenin Göktürk Veziri Tonyukuk'a kadar gittiğini bilir misiniz?
Tarih kitaplarında pek rütbeleri yazılmaz. Kurtuluş Savaşı'nın ilk uçuşunu yapan kahraman pilotumuz Vecihi HÜRKUŞ veya Antep savunmasının önder askeri Kılıç ALİ'nin Astsubay olduğunu pek kimse bilmez. Ya Seddülbahir kahramanı Bigalı Mehmet ÇAVUŞ'u bilir mi?
Bu satırlar hepimizin tanıdıgı SONER YALÇIN tarafından ifade edilmiş.
Dahası var o bizim sözcümüz gibi idi.Hergün olmasada sık sık bizlerin sesi olurdu yazıları ile.A dan Z’ye konularımıza hakim TSK içindeki tüm olumsuzlukları sıcağı sıcağına aktarırdı.Ve gün geldi genelkurmay Akredisyonunu iptal etti bilen bilir.
Sayın UMUR TALU..
O bizim sözcümüzdü basında yazdıgı köşesinde Biz ASSUBAYLARIN haksızlıklarını köşesinde her daim dile getiriyordu. "haklılığınıza, mücadeleye beni inandırdınız ama siz inanmıyorsunuz" demişti; Lütfen umutsuzluğa kapılmayın. Davamıza inanın. Mücadelenin en kırılgan noktası umutsuzluktur.
Biz kendimizi yeterince tanıtamadık. Kararlılık gösteremedik. Kurumumuzun önyargılarına, kamuoyunun bizler hakkındaki yanlış düşünceleri eklenince haksızlıklarımız artarak çoğaldı demişti.
Bizlerin direksiyonundaki Temad’ın’’ yanlış yaklaşımları eklenince seneler birbirini takip etti ve yıllarımız heba oldu.
“Mao'nun Askerleri”
Deniz Gezmiş de onların hak arayışlarını savundu.
Onlar dediğim, Astsubaylar.
Cumhuriyet Devrimi'nin eşit yurttaşlık ilkesi zamanla unutuldu. Katı toplumsal sınıflaşma ilk olarak orduda başladı. Padişahı gönderenler, Paşa'yı yasaklayanlar yıllar içinde nüfuza/rütbeye yenik düştü!
Bundan en çok etkilenenler ordunun emekçisi astsubaylar oldu.
Önce, küçük zabittiler, yani subaydılar. Zamanla rütbeleri ellerinden alındı. Gedikli Zabit, Gedikli Çavuş ve Gedikli Erbaş oldular. En sonunda 1951'de astsubay!
1950'lili yıllar Demokrat Parti dönemi olduğu için “Menderes'in Askerleri” olarak tanındılar!
Oysa sadece isimleri değişmişti; ezilmişlikleri değil!
1960'lı yılların hak arama rüzgarından etkilendiler. Eşleriyle meydanlara çıkıp seslerini duyurdular. Bu kez 12 Mart 1971 askeri darbecileri tarafından “Mao'nun Askerleri” diye suçlandılar!
Ve, NATO kafası 12 Eylül 1980 darbesiyle birleşince ortaya Kenan Evren çıktı; şöyle dedi: “Bir Başçavuş benim teğmenimden fazla maaş alamaz.”
Tarihi hata böylece bir utanç vesikası olarak yer aldı,o gün bugündür hiçbir baba yigit bu utançı kaldıramadı.Bırakın kaldırmayı tüm tazminatları kendileri yazdı kendileri aldı,komutanlar ya…Uçurum iki sınıf arasında büyürken hep ayni şarkı çalındı ‘’ BİZ BİR AİLEYİZ ‘’

Sanki yıllar geçtikçe görüldüki,feryatları duyan yok !
ONLAR ASSUBAYLAR

GİYDİĞİMİZ ÜNİFORMAYI VE TAŞIDIĞIMIZ MİLLET SEMBOLÜ SIRMALARI ONURLA TAŞIDIK FAKAT…

Bugün artık assubaylar, hem emek hem beyin gücü ile çalışarak modern orduların vazgeçilmez unsuru ve bir nevi belkemiği durumuna gelmişlerdir. Bu yüzden, üstün ve modern olmak isteyen her ordu; eğitim seviyeleri, mesleki gelişmeleri, bilgi ve tecrübeleri ve disiplinli hizmet anlayışları ile parıldayan assubaylarına gereken ilgiyi ve özeni göstermek zorunluluğundadır.
Assubay toplumunun önceliklerini ve adalet çıtasını en yukarıda anayasal ve teknik bir bakışla savunacak, meseleyi çağdaş ve uluslararası hukukla izah edecek ve çözüm önermelerini de çatışma ve şovence yaklaşımla değil, insani ve bilimsel yöntemle muataplarımıza ve kamuoyuna aktardık.
Sonuç bekleme odasındayız yıllarca olduğu gibi…

Seçimler öncesi en tepedeki devlet sisteminin başı dahi söz vermesine rağmen ses yok,beklemeye devam.

ONLAR ASSUBAY
Biz assubaylar bu vatan topraklarının yılmaz savucuları olarak duruyoruz. Bizlere uygulanan inanılmaz ayrımcılık yüregimizi kanatırken bile tereddütsüz bu ülke ve ordumuz için terimizi, kanımızı döktük canımızı feda ettik etmeye de devam edeceğiz.

Saygı ile…

Atilla ABAYLI-İzmir

  
1095 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
SAAT
TAKVİM
DÖVİZ BİLGİLERİ
AlışSatış
Dolar18.505718.5799
Euro18.126818.1995
HAVA DURUMU