Ü N İ F O R M A . . !
"Askeri Üniforma giymeyenler veya kısa süre giyip ne olduğunu anlamayanlar için Üniformayı bir de ben tarif edeyim.

Öncelikle Türk Bayrağına benzer. Giyer giymez içinizi vatan sevgisi kaplar. Oldukça ağırdır. Rütbeler arttıkça ağırlığını daha da hissedersiniz.

Ölümle burun buruna olanlar Yüce Allah'ı her zaman yanında hisseder ve O'nun koruma kalkanı altında olduğunu düşünür. Ateşe de atlarsınız, ölüme de. İçiniz iman doludur.

Her aynaya baktığınızda kendinizle gurur duyarsınız. Yaptığınız iş vatan hizmeti olduğundan bir ömür bitmeyecek işleri bir gün içinde bitirmeye kalkarsınız. İşiniz yarım kaldığı için kendinizi eksik hissedersiniz.

Savaşma sanatını öğrenene kadar, beyniniz bilgiyle donanana kadar üniforma üzerinizde sakil durur. Yürüyüşünüz bile üniformaya yakışmaz. Gün gelir hafta sonu bile mesaiye kalırsınız. Ta ki mahiyetinizin gözlerinde Komutan olduğunuzu hissettiğiniz güne kadar rahat etmezsiniz. Rütbeniz ve kudretiniz artar, sorumluluğunuz genişler, hissiyatınız değişmez.

Yaptığınız iş vatan işi olduğundan, Çocuğunuz, Eşiniz, Aileniz hep bu işlerin gerisinde kalır. Sinemayı, tiyatroyu unutursunuz. Müzik ve kitaplar kalır yanınızda. Bir de deriniz gibi üzerinize yapışmış üniformanız.

50 gün yıkanmadan giyilmiş bir pantolon, bir gömlek, bir çorap, bir iç çamaşırı ne renktir? Nasıl kokar, Şekli şemali ne olur bilir misiniz? Ya denizin bocasından sonra kışırlaşmış bir üniformanın kuruduktan sonraki sertliği nasıldır? Bilir misiniz. Bilmezsiniz. Peki bilmeli misiniz? Tabi ki hayır.

Ama bir devlet yönetiyorsanız bilmelisiniz ve rütbesi ne olursa olsun en kıdemsiz bir Mehmet, bir Levent gördüğünüzde saygıyla ayağa kalkar onu muhabbetle selamlarsınız.

İşte 30 Ağustoslar bunun içindir. Türk Silahlı Kuvvetlerinin her neferi bir selam bekler. Alnından öpülmeyi, kendisiyle gurur duyulmayı bekler. Türk Askeri ıssız kalmaya öyle alışmıştır ki...

30 yılı aşkın Askerlik hayatımda Türk Milleti'nin bana en çok hissettirdiği duygu 3. Sınıf Orduevlerinde Allah seni kahretsin diye önümüze koyulan bir bardak çayın çok görülmesidir.

Yine de Türk Askeri Türk Bayrağı, Kefen, Vatan saydığı üniformasının şanı için küsmeden kırılmadan yorulmadan ölümüne çalışır didinir.

Varın Siz 30 Ağustosları kutlamayın, kutluyor gibi yapın, Askerinizle gurur duymayın, gördüğünüz her yerde onları aşağılamaya, kırmaya, haklarını gaspetmeye kalkın.

Varıp gideceğimiz yer Şehitlerimizin yanıdır. Vatan toprağıdır. Kefenimiz üniformamızdır. Varın kutlamayın...."


E.Dz.Astsb.Hüsyin SANDIKÇIOĞLU
Sayfasından alıntıdır.  
1307 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
SAAT
TAKVİM
DÖVİZ BİLGİLERİ
AlışSatış
Dolar18.505718.5799
Euro18.126818.1995
HAVA DURUMU