EN İYİ OKUL İŞYERİDİR...

 ''Başka hiçbir ortamda, farklı insanlarla birlikte çalışma, öfkelenme, hayal kırıklığına uğrama, cesaretini yitirme gibi durumlarla işyerinizdeki kadar çok karşılamazsınız. O halde insan ilişkilerini öğrenmek için de işyerinden daha iyi bir yer yoktur. İşiniz, insan ilişkileri konusunda doktora yapmak için en iyi üniversite olabilir. Ne var ki, çoğu kimse bu büyük fırsattan yararlanmak yerine şikayet etmeyi, sızlanmayı, suçlamayı tercih eder.

Biz insanlar, cebimize para girmesini sağlayacak becerilerimiz üzerinde dururuz. Bu dar görüş açısı, işyerinde potansiyelimizi en üst düzeye çıkarma olanaklarını da gözden kaçırmamıza neden olur. Farklı insanlarla farklı tarzlarda çalışmak, insan ilişkilerindeki becerilerimizi geliştirmek açısından zengin bir öğrenme alanı olacaktır. Duygularınızı kontrol edin.. Gün içinde kaç kez sakinliğinizi yitirdiğinizi, öfkelendiğinizi sayın. Hatalar yapılır; insanlar verdikleri sözleri tutmazlar; adres listesinde adınız yer almadığı için önemli bir bilgi size ulaşmamıştır; kimse sizin düşüncelerinizi önemsemiyor gibidir. Ama siz her seferinde küplere binmek yerine, bu durumları, kan basıncınızı normal sınırlar içinde tutmayı öğreneceğiniz birer fırsat olarak düşünün.

İşyerinize giderken teknik becerinizi ve insan ilişkilerindeki becerilerinizi yanınızda götürürsünüz. Yalnızca teknik becerilerinizin size başarının kapısını açacağını inanırsınız.

Peki, insan ilişkilerindeki becerilerinizi korumaz ya da geliştirmeye çalışmazsanız neler olur? Kariyeriniz istediğiniz gibi gitmez. O halde işyerinde insan ilişkilerini geliştirme fırsatlarından nasıl yaralanacağınıza bir bakalım.

Duygularınızı zorlayan durumlarda kendinizi sakin olmayı ve duygularınızı kontrol etmeyi öğütleyin. Kendinize bu durumlarda ne yapmayı istemediğinize karşılık ne yapmayı istediğinizi söyleyin. Eğer ararsanız her durumda yararınıza olacak bir şeyler bulabilirsiniz. İyi olanı bulunduğunuzda duygularınız ve kan basıncınız normale dönmeye başlayacaktır.

Farklı insanlarla farklı tarzlarda çalışın.. Her gün kaç ayrı yüz ve kaç ayrı yüz ve kaç ayrı kişilik ile etkileşimde bulunduğunuza bakın. Bu düşünce sizi heyecanlandırdı, öyle değil mi? “ Dediğim dedik” kişiler, ilginç “ dağınıklar”,“prosedür tutkunları”, “güvenebilecekleriniz ve güvenemeyecekleriniz”, “sizinle işbirliği yapacağını ve yapmayacağını bildiğiniz insanlar”, “çevreleriyle iletişimi iyi olanlar ve kimse tarafından anlaşılamayanlar”, “sadece ortalığı karıştırmak için başkalarının işine burnuna sokanlar”hep çevrenizdedir.

İşi daha da karıştırmak istermiş gibi “altın kural” olduğu iddia edilen o söz aklımızdan çıkmaz ve “bize nasıl davranılmasını istiyorsak başkalarını da öyle davranmaya çalışırız”; ama bu,kendi başımızı derde sokmaya çalışmaktan başka bir şeydeğildir. Tony Alessandra, “platin kural” olarak adlandırdığı bir terim ortaya atmış ve insanlarla, kendilerine nasıldavranılmasını istiyorlarsa öyle davranmanın önemini vurgulamıştır. İşyerini, insan ilişkilerindeki becerinizi en üst düzeye çıkarabileceğiniz, çevrenizde neler yaşanırsa yaşansın başkaları tarafından beğenilmenizi sağlayacak doğal bir öğrenme ortamı olarak kullanın.

Her koşulda iyiyi arama alışkanlığını edinin, “ Ben yapabilirim” şeklinde düşünmeyi öğrenin; başkalarının görüşlerinden yararlanarak düşüncelerine saygı duyduğunuzu gösterin, çevrenizdekilere alınmadan, isteyerek yardımcı olun. İnsanlar teknik becerilerine bakılarak işe alınırlar, ama yüzde sekseni, insan ilişkilerindeki yetersizlikleri nedeniyle işlerini kaybederler. İşyerimiz sadece para kazandığımız ve zaman geçirdiğimiz bir yer değildir. İşyerimiz, aynı zamanda kendimizi, insan ilişkilerimizi, bakış açılarımızı ve becerilerimizi de geliştiren bir yaşam alanıdır.''

Cengiz ERTEN

Genç Kuşak Emekli Astsubaylar

  
2488 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
SAAT
TAKVİM
DÖVİZ BİLGİLERİ
AlışSatış
Dolar15.553015.6153
Euro16.205316.2702
HAVA DURUMU