HİZMET BORÇLANMASI ( EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILAN ASTSUBAYLAR)......

HİZMET BORÇLANMASI
(EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILAN ASTSUBAYLAR)


2002 yılında yasallaşan 4759 sayılı kanun ile görevde olan Astsubaylarda emeklilikte kademeli yaş uygulamasına maruz kalmıştır. Resmi makamların verileri bilinmediğinden bu durumda olan astsubayların sayıca çok olduğu tahmin edilmektedir. 2012 Hükümet programında emeklilikte yaşa takılan kamu çalışanı ise 457.000 kişi olarak belirtilmiştir.


Emeklilikte yaşa takılan mağdurlar facebook’ta grup kurarak seslerini duyurmaya çalışmaktadır. 28.000 kişi bu gruplara üye olarak seslerini daha gür çıkarmaya çalışmakta bir taraftan da başta TBMM. olmak üzere siyasi parti temsilcileri, sendikalar ve medya kuruluşları ile görüşmelerini devam ettirmektedir.

En son 25 Kasım 2011 günü TBMM. Dikmen kapısında basın açıklaması yaparak seslerini duyurmaya çalışmıştır. Basın açıklamasına Ankara’da ikamet eden emekli olup yaşa takılan astsubaylarda iştirak etmiştir.


Hükümet sorunlara kulak tıkamayıp bu sorunu aşmak üzere öncelikle yaşını doldurmuş, prim gün sayısını doldurmayanlara yönelik yasa teklifi hazırlığı içerisinde olduğu meclis kulislerinden öğrenilmiştir. Bu yasa teklifi; emekli olmuş yaşını bekleyen astsubaylar ile hizmet süresini doldurmuş yaşını beklemekte olan astsubaylarımızı kapsamamaktadır.


Bu durumda olan emekli astsubaylar olarak çözüm üretmek üzere araştırmalar yapmış bulunmaktayız. Yaptığımız araştırmalar neticesinde bu durumda olan mağdur astsubayların ve emeklilerinin, 5434 sayılı kanunun geçici 64-65 maddeleri gereğince astsubay sınıf okulunda geçen sürelerini hizmet borçlanması yapmak suretiyle hizmetten sayılabileceğini tespit etmiş bulunmaktayız.


1971 yılından önce üç yıl olan astsubay okulları ile 1971 yılından sonra çıkan yasal düzenlemeler ile astsubay okullarının, astsubay hazırlama ve astsubay sınıf okulu olarak ayrıldığını görmekteyiz. 1971 yılı öncesi ve sonrası görev yapmış olan büyüklerimizin okulda geçen sürelerin emeklilikten sayılması konusunda askeri idari mahkemelere açmış oldukları davaların Askeri Yüksek İdare Mahkemesi tarafından red edildiği yönünde kararlar da bulunmaktadır.
Ancak; 2006 yılında yürürlüğe giren 5510 sayılı kanun ile astsubay sınıf okulları değişiklikle astsubay meslek yüksek okulu olarak yasada yer almıştır.

Sosyal Güvenlik Kurumunun Hizmet Borçlanma İşlemlerinin Usul ve Esasları Hakkında 28 Eylül 2008 gün 27011 sayılı resmi gazetede yayınlanan tebliğinde, astsubaylara hizmet borçlanması detaylı olarak açıklanmıştır. Yine aynı tebliğ de 5510 sayılı kanun yürürlüğe girdiği tarihten önce 5434 sayılı kanuna tabi hizmetleri olanlar ile ara vermeksizin 5510 sayılı kanunun 4 ncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında sigortalılığı devam edenler ve bunlar hakkında hak sahiplerince yapılacak borçlanma taleplerinde 5434 sayılı kanun hükümleri uygulanır. İfadesine yer verilmiştir.


27011 sayılı resmi gazete de yayınlanan tebliğ ile ilgili olarak SGK yetkilileri ile yapılan görüşme neticesinde konu ile ilgili değerlendirme yapılacağı söylenmiştir.
Emekli olup yaşa takılan astsubaylar ile hizmet süresini tamamlayıp yaşını beklemekte olan astsubaylar olarak ilgili kanun ve tebliğ gereğince dilerlerse dilekçe ile SGK başvuru yapmak suretiyle Hizmet Borçlanmasını talep edebilirler.

Dilekçe örneği https://www.facebook.com/groups/seksendokuzlular/ ‘da bulunmaktadır.


SGK dilekçenizi uygun yönde değerlendirip kabul etmesi halinde size yazı ile borç şartlarını ve ödeme usullerini gösteren yazı gönderecektir. Hizmet Borçlanması yapılması halinde emeklilik süresi yaş durumuna göre en fazla bir yıl gibi erken süreye çekilebilmektedir.


Genç Kuşak Emekli Astsubaylar olarak, Emekli Astsubayların sorunları ve çözüm yolları konusunda arayış devam etmektedir.


Bu yazı Türkiye’nin çeşitli yerlerinde ailesinden ayrı yaşamak zorunda kalan yaşını beklemekte olan astsubaylarımız ile her türlü zorluğa rağmen emekli olup yaşını bekleyen emekli astsubaylarımıza ithafen yazılmıştır.Hamdi ÖYKE
Genç Kuşak Emekli Astsubaylar

  
9817 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
SAAT
TAKVİM
DÖVİZ BİLGİLERİ
AlışSatış
Dolar15.427015.4888
Euro16.034316.0985
HAVA DURUMU