DAHA KALİTELİ BİR YAŞAM İÇİN......

DAHA KALİTELİ BİR YAŞAM İÇİN....


'' 1.Olabildiğiniz kadar iyi olun. Şu altı alanda potansiyelinizi tümüyle kullanmak zorundasınız.

* Fiziksel sağlığınızı koruyun.

* Kendinizi anlama, özsaygı, kararlılık ve empati adını verdiğimiz duygusal yetkinliklerinizi geliştirin.

* Toplumsal becerilerinizi geliştirin.* Zekanızı başarıyla kullanın.* Mesleğinizde üretken olun.

* Manevi bütünlüğüne ulaşın.

2.Mutlu, başarılı ve hoşnut olun. İnsan dünyaya mutlu, başarılı ve hoşnut olmak için gelir. Bunların aksini ortaya çıkaran her şey, olabileceğiniz kadar iyi olma konusunda gereken çabayı göstermediğinizin geçici bir işaretidir. Kendini gerçekleştirmenin altı aşamasının her birinin kendi içindeki ve birbirleriyle olan dengeleri mutlu, başarılı ve hoşnut olmanın anahtarıdır. Bu dengeden uzaklaştığınız zaman başarısızlık, mutsuzluk ve hoşnutsuzluk gelip kapınızı çalacaktır.

3.Tutkulu bir yaşam “fanatiği” olun. Yaşamı takdirle karşılamadığınız sürece kendinizi sonsuz bir mutluluk ve eğlence kaynağından yoksun bırakmış olursunuz. Dünya zenginliklerle doludur ve bunlar genellikle burnunuzun tam dibindedir.

4.Seçimlerinizin gücünün farkına varın. Henüz kullanılmamış yeteneklerinizi gün ışığına çıkarmanın anahtarı, her gün yaptığınız seçimler ile elde ettiğiniz sonuçlar arasındaki bağlantıyı görebilmektir. Bu seçimler ne kadar küçük ya da ne kadar önemsiz görünürse görünsün, hepsi de yaşam kalitenizi etkileyecektir.

5.Size yardımcı olabilecek tüm ip uçlarına karşı antenlerinizi hep açık tutun. Koşullarınızdan bir kısmını kendiniz hazırlamak durumundasınız. Ne var ki, bu arada tekerleği yeniden icat etmeniz de gerekmez. Daha çok sorun, daha iyi dinleyin; işinize yarayacak çok daha fazla ip ucu bulacaksınız.

  6.Sırlarınızı ve kuşkularınızı paylaşın. Başka insanlarla yaşamla ilgili en derin sırlarınız ve kuşkularınız üzerine konuşurken, bir de bakarsınız ki kafanızın için birden bire aydınlanıvermiş. İçinizdekileri çevrenizle paylaşarak nereye doğru gittiğinizi daha iyi görme imkanı bulursunuz.

7.Başka insanlara gelişmeleri, daha iyi ve başarılı olmaları konusunda yardımcı olun. Kendini gerçekleştirmek için ilerleme sağlayın ve deneyimlerinizden yararlanarak başka insanlara nasıl gelişeceklerini, nasıl daha iyi ve başarılı olacaklarını anlatmak için etkili bir yol geliştirin. Söylediklerinizi uygulama konusunda örnek olmaya çalışın. Diğerlerinin ne öğrenmelerini İstediğinizi gösterin.

8.Duruşunuzu belirleyin ve bir fark yaratın. Bir konuda belirli bir duruşunuz olsun ve konuya dahil olun. Bunun için gerçekten de azimli olmak gerekir. Ne var ki kendini gerçekleştirmek tam da budur; iç sesinizi dinlemek ve ne söylediğinize dikkat etmek, başkalarının onayını alma gereği duymadan yolunuzda ilerleme cesaretine sahip olmak.''

Cengiz ERTEN

Genç Kuşak Emekli Astsubaylar

  
3522 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
SAAT
TAKVİM
DÖVİZ BİLGİLERİ
AlışSatış
Dolar9.57939.6177
Euro11.148711.1934
HAVA DURUMU